U C H W A Ł A Nr XII/60/2003
R A D Y G M I N Y P A B I A N I C E
z dnia 30 września 2003 r.
w sprawie : zobowiązania Wójta Gminy Pabianice do przekazania wniosków i uwag
mieszkańców Gminy Pabianice do projektowanego przebiegu trasy S–8
i S-14 przez teren Gminy Pabianice odpowiednim organom.
Na podstawie art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym / tj. Dz. U z 2001 r. Nr 142 poz. 1591 , z 2002 Nr 23 poz. 220 , Nr 62 poz. 558 , Nr 113 poz. 984 ,Nr 214 poz. 1806 , z 2003 r. Nr 80 poz. 717
Rada Pabianice mając na celu ochronę interesów mieszkańców Gminy Pabianice
uchwala , co następuje :
§ 1. Zobowiązać Wójta Gminy Pabianice do :
1/ przekazania wniosków i uwag mieszkańców Gminy dotyczących planowanego
przebiegu dróg S-8 i S-14 właściwym organom celem ich uwzględnienia na
etapach projektowania i realizacji tych inwestycji ,
2/ wystąpienia do odpowiednich organów o uszczegółowienie planowanych
przebiegów dróg o których mowa w pkt. 1 i poinformowania zainteresowanych
mieszkańców Gminy,
3/ udzielenia pomocy mieszkańcom Gminy w sprawach spornych dotyczących
przebiegu w/w dróg .
§ 2. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia .
Przewodniczący Rady poprosił Komisję Uchwał i Wniosków o przedstawianie kolejnych uchwał w sprawach rozpatrzenia protestów do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Pabianice .
Natomiast ponownie o głos poprosiły osoby , które złożyły protesty w sprawie przebiegu projektowanych tras p. Dudek , p. Grzegorzewska oraz p. M. Jankowski , którzy w swoich
-11 -
wypowiedziach wyraziły , iż nie zrozumiały jest dla nich taki tok dalszego postępowania w tych sprawch .
Pani Grzegorzeska powiedziała , że protesty , które mieszkańcy zgłosili powinny być
zdecydowanie zawieszone .
Wójt Gminy w wyjaśnieniu udzielił informacji , że w podjętej powyżej uchwale Rada zobowiązała Wójta , ażeby wszystkie złożone uwagi , wnioski do projektu planu zagospodarowania przestrzennego Gminy w sprawie projektowanych tras zostały przesłane do odpowiednich organów Wojewodowi Łódzkiemi, Marszałkowi Sejmiku Województwa Łódzkiego i wszelkie decyzje , które będą zapadały w trakcie dalszych prac związanych
z wymienionymi trasami muszą być uzgadniane z władzami Gminy jak również właścicielami gruntów przez których to trasy te mają przebiegać.
Z dniem 31 12.2003 upływa termin ważności obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Pabianice , a jego brak spowodowałby niemożliwość w funkcjonowaniu naszej Gminy.
Przewodniczący Rady S. Marchewka w uzupełnieniu do powyższego powiedział , że Rada podejmuje uchwały o odrzuceniu protestów mieszkańców , ale jednocześnie podejmując Uchwałą Nr XII/60/2003 zobowiązuje władze Gminy / wójta / do tego , aby bronić interesów mieszkańców , zobowiązuje Wójta do wszelkich konsultacji z przedstawicielami władz wojewódzkich oraz mieszkańcami Gminy , aby byli na bieżąco wszystkim informowani.
Przewodniczący Rady S. Marchewka poprosił Przewodniczącego Komisji Uchwał i Wniosków o wznowienie przedkładania uchwał w sprawach rozpatrzenia protestów do projektu planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Pabianice .
Uchwały od Nr XII/61/2003 do Nr XII/69/2003 w powyższych sprawach były podejmowane kolejno każda z nich i głosowanie odbywało się również w sposób odrębny nad każdą z uchwał , a wynik głosowania przedstawiał się następująco: 14 głosów za , bez głosów przeciwnych i bez głosów wstrzymujących się nad każdą z podejmowanych uchwał .
Uchwała Nr XII/70/2003 w sprawie rozpatrzenia zarzutu do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Pabianice została podjęta w głosowaniu 14 głosami za , bez głosów przeciwnych i bez głosów wstrzymujących się.
Uchwała Nr XII/71/2003 w sprawie rozpatrzenia zarzutu do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Pabianice została podjęta w głosowaniu 14 głosami za , bez głosów przeciwnych i bez głosów wstrzymujących się.
Uchwała Nr XII/72/2003 w sprawie rozpatrzenia zarzutu do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Pabianice została podjęta w głosowaniu 14 głosami za , bez głosów przeciwnych i bez głosów wstrzymujących się.
Uchwała Nr XII/73/2003 w sprawie rozpatrzenia zarzutu do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Pabianice została podjęta w głosowaniu 14 głosami za , bez głosów przeciwnych i bez głosów wstrzymujących się.
Wszystkie uchwały podjęte w powyższych sprawach wraz z uzasadnieniami znajdują się w załączeniu do niniejszego protokołu .
- 12-
Kolejnymi omawianym projektami uchwał były projekty dot. rozpatrzenia protestów złożonych do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Pabianice od
właścicieli gruntów znajdujących się w Szynkielewie tj. p. Jana Golewskiego , p. Piotra Sikorskiego , p. Jana Szymczaka p. Wojciecha Roswensa , p. Marka Owsianiaka p. Jarosława Winczewskiego p. Karola Rutkowskiego p.Jana Chądzyjskiego .Protesty dotyczą nieuwzględnienia wniosków o przekształcenie działek na budowlane.
Inspektor A. Krepski zapoznał Radę z uzasadnieniami do uchwał o nieuwzględnienie wniosków dot. przekształcenia działek w/w zainteresowanych na działki budowlane.
Uzasadnienia w załączeniu do niniejszego protokołu.
W dyskusji jako pierwszy głos zabrał właściciel gruntu w Szynkielewie p. J. Golewski , który poinformował , że posiada działkę uzbrojoną w wodę prąd , a od 20 lat nie może podjąć budowy z uwagi na to , że działka ta leży w obrębie tzw. obszaru Chronionego Krajobrazu Doliny Neru i Zespołu Przyrodniczo Krajobrazowego Doliny Dobrzynki , co uważa za niezgodne z tego względu , iż w na tym obszarze w obrębie 1000 m znajduje się wysypisko śmieci , z którego unoszący się fetor utrudnia życie okolicznym mieszkańcom .
We wcześniejszych latach kiedy składał podania o zmianę gruntów na budowlane , nie otrzymywał zgody z uwagi na to , iż planowany był przebieg trasy szybkiego ruchu . Teraz trasa planowana jest na innych terenach , w związku z tym prosi o przychylenie się do jego wniosku o wniesienie zmiany w projekcie planu zagospodarowania przestrzennego , która umożliwiłaby mu podjęcie budowy na swojej działce. Powiedział , że zainteresowani chcą na swoich działkach coś robić i proszą, aby jak wyraził „ nie rzucać im prawnych kłód pod nogi”
Następnie właściciel działki w Szynkielewie , którego protest z wyżej opisanego powodu nie został uwzględniony p. Piotr Sikorski przedstawił swoja sprawę informując , że działka o zmianę której występuje jest działką , która odziedziczył po rodzicach . Jest to teren rolny o V i VI klasie i żadna produkcja rolna jest na niej nieopłacalna . Przekwalifikowanie gruntu na działkę letniskową lub rekreacyjną dałoby mu możliwość zagospodarowania części terenu na pewno bez szkody dla krajobrazu oraz zwierzyny na tym terenie. W obrębie swojej działki sam naprawia rowy melioracyjne znajdujące się jak również drogę lokalną , mostki przez , które każdy może przejeżdżać bezpiecznie.
Kolejny właściciel gruntu w Szynkielewie zainteresowany przekształceniem działek z rolnych na letniskowe p. Jarosław Winczewski poinformował , że na terenie idąc w kierunku młyna powstaje jak wyraził „ jedno wielkie wysypisko ” Właściciele gruntów broniąc się przed tym sami próbują tereny te odpowiednio zagospodarowywać , po to , ażeby wysypisko nie wchłonęło ich gruntów. W tej chwili teren doprowadzony jest przez właścicieli do należytego porządku.
Wójt Gminy zabierając głos poinformował , że wcześniej spotykał się z zainteresowanymi
z tego terenu , którzy składali zbiorowy wniosek o zmianę w planie zagospodarowania przestrzennego o przekształcenie działek o statusie rolno –leśnym na działki rekreacyjne lub budowlane. Właściciele działek powiedzieli wówczas , że występowali o zgodę Wydziału Ochrony Środowiska na odlesienie gruntów w dolinie rzeki Dobrzynki , Wójt zwrócił się
z pytaniem , czy właściciele posiadają odpowiedź w tej sprawie z Wydziału Ochrony Środowiska.
- 13 -
W odpowiedzi udzielono informacji , iż p. Rutkowski otrzymał zgodę na odlesienie w obrębie swojej działki powierzchni 12 metrów w głąb działki . Inni natomiast nie występowali o zgodę na odlesienie , ponieważ czekali na decyzje Gminy odnośnie tego w jaki sposób zostaną zakwalifikowane ich grunty w planie zagospodarowania przestrzennego.
Przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego Wydziału Ochrony Środowiska , którzy byli na miejscu w Szynkielewie stwierdzili , że nie widzą żadnych przeciw wskazań co do tego , aby działki te mogły być działkami letniskowymi. Mapy , które przedstawiają , że na tym terenie znajduje się pełny las , nie są mapami zgodnymi z prawdą .
Głos zabrał p. K. Rutkowski , który powiedział , ze jego działka jest działką tylko częściowo zalesioną , podobnie działki innych zainteresowanych zmianami w planie zagospodarowania przestrzennego np. p. Golewskiego , gdzie nie ma potrzeby występowania o odlesienie . Cały ten teren tzw. Parku Krajobrazowego ciągnie się od Pabianic , aż do Okołowic , albo też dalej. Problem jest taki , że działa tutaj legalnie wysypisko śmieci , a także Grupowa Oczyszczalnia Ścieków . Wzdłuż rzeki Dobrzynki napotykamy co kilkadziesiąt metrów na dzikie wysypiska śmieci , tam gdzie działki są niezagospodarowane , a ich działki nie nadają się pod uprawy ze względu na niskie klasy gleby i jeżeli grunty te zostałyby gruntami przeznaczonymi na rekreacyjne to na pewno zdecydowanie lepiej wyglądałoby to dla tego krajobrazu niż hałdy śmieci .
Przewodniczący Komisji Gospodarczo Finansowej , Rolnej i Ochrony Środowiska M. Gryska zabierając głos powiedział , że przy omawianych sprawach jest dużo problemów kontrowersyjnych i uważa , że należy znaleźć rozwiązanie ,ażeby nie blokować właścicielom gruntów działań , a jednocześnie działać zgodnie z obowiązującymi przepisami .
Wójt Gminy w swojej wypowiedzi zawarł , że jeżeli Rada Gminy zobowiąże go do przekazania wniosków i uwag w tych sprawach organom wojewódzkim , będzie w ich sprawie rozmawiał i to że złożony protest uchwałą Rady zostanie odrzucony nie będzie sprawą zakończoną w tej kwestii .
Przewodniczący Rady Gminy S. Marchewka wnioskował o przyjęcie uwag zgłoszonych przez właścicieli gruntów Szynkielewa opisanych powyżej , tym samym rozszerzenie zapisu w proponowanych uchwałach od Nr XII/74/2003 do Nr XII/81/2003 : w sprawach rozpatrzenia protestów do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Pabianice o wprowadzenie w § 1 pkt. 2 o nast. zapisie „ zobowiązać Wójta Gminy Pabianice do przekazania wniosków zgłoszonych przez zainteresowanych odpowiednim organom ”
Wniosek został przyjęty przez aklamację .
Przewodniczący Komisji Uchwał i Wniosków M. Muszczak przedłożył kolejno do głosowania uchwały Rady Gminy Pabianice od Nr XII/74/2003 do Nr XII/81/2003
w sprawach rozpatrzenia protestów do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Pabianice , nad którymi odbyło się głosowanie , nad każdą z uchwałą odrębne, które posiadało taki sam wynik nad każdą z podjętych uchwał tj. 14 głosów za , bez głosów przeciwnych i bez głosów wstrzymujących się .
W dalszej części Rada podjęła Uchwałę Nr XII/82/2003 w sprawie rozpatrzenia protestu do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Pabianice i Uchwałę Nr XII /83/2003 również w takiej samej sprawie jak zapisano powyżej / dot. złożonego
- 14 –
protestu w sprawie projektowanej trasy S-14./ Uchwały zostały podjęte każda odrębnie
w głosowaniu o takim samym rozstrzygnięciu nad każdą z nich to jest 14 głosami za bez głosów przeciwnych i bez głosów wstrzymujących się
Do tych uchwał również obowiązuje zobowiązanie Wójta Gminy zawarte w uchwale
Nr XII/60/2003 w sprawie zobowiązania Wójta Gminy Pabianice do przekazania wniosków
i uwag mieszkańców Gminy Pabianice do projektowanego przebiegu trasy S-8 i S-14 przez teren Gminy Pabianice odpowiednim organom .
Przewodniczący Rady S. Mrchewka kontynuując obrady sesji zarządził powrócenie do rozpatrywania protestów złożonych przez mieszkańców Piąkowiska .
Inspektor A. Krepski przedstawił uzasadnienia do odrzuconych protestów mieszkańców Piąkowiska : p. Mrii i Zbigniewa Marczuk , Agnieszki i Roberta Marczuk , Agnieszki
i Mariusza Frontczak oraz Anny i Andrzeja Hańćka w sprawie nieuwzględnienia w całości wniosków w/w osób o zmianę przeznaczenia działek z rolnych na budowlane .
Inspektor poinformował , że działki Państwa Marczuków i Frontczaków ,o których przeznaczenie występują znajdują się w obrębie kompleksu terenów przeznaczonych pod zabudowę /9MNU / Dyskusyjnym jest przebieg linii rozgraniczającej ten teren od strony południowo-zachodniej , gdzie istnieją gorsze warunki gruntowo wodne uniemożliwiające realizacje zabudowy . Można je jeszcze skorygować po wykonaniu badań hydrogeologicznych i sprawdzeniu warunków posadowienia budynków , taka możliwość zaistnieje po opracowaniu koncepcji zagospodarowania terenu oznaczonego 9MNU
i opracowaniu koncepcji podziału. Znajdzie to odzwierciedlenie w tekście uchwały zatwierdzającej miejscowy plan zagospodarowania .
Natomiast jeżeli chodzi o wniosek państwa Hańćków w sprawie zmiany działek rolnych na budowlane , który proponuje się odrzucić , inspektor poinformował , że działki te leżą w bezpośrednim sąsiedztwie linii energetycznych wysokiego napięcia , gdzie obowiązuje zakaz zabudowy .
Uchwały od Nr XII/84/2003 do Nr XII/87/2003 w sprawach rozpatrzenia protestów do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Pabianice omówione powyżej zostały podjęte przez Radę Gminy w głosowaniu przeprowadzonym odrębnie nad każdą z uchwał , a rozstrzygnięcie głosowania przedstawia się jednakowo nad każdą z uchwał to jest: 14 głosów za, bez głosów wstrzymujących się i bez głosów przeciwnych.
Następnymi protestami , które były rozpatrywane przez Radę Gminy były protesty złożone przez właścicieli gruntów miejscowości Rydzyny.
Grupa protestów dotyczy działek położonych w centrum projektowanej trasy S-8 . Były to protesty złożone przez p. Teresę Gąsiorowską , W. Burcharda, D. Grelusa , p. A. Oberle .
Z uzasadnienia do uchwał odrzucających protesty tych mieszkańców zapoznał Radę Gminy inspektor A. Krepski. Uzasadnienia w załączeniu do niniejszego protokołu.
Rada Gminy Uchwały od Nr XII/ 88/2003 do Nr XII/91/2003 w s prawach rozpatrzenia protestów do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Pabianice podjęła w głosowaniu przeprowadzonym przez Przewodniczącego Rady odrębnie
- 15 -
nad każdą z powyższych uchwał , a wynik głosowania przedstawiał się jednakowo do każdej podjętej uchwały to jest: 14 głosów za , bez głosów przeciwnych i bez głosów wstrzymujących się.
Przewodniczący Rady S. Marchewka zabierając głos do powyższego powiedział, że podjęte uchwały zaliczane są do grupy spraw obejmujących uchwałę Nr XII/60/2003 w sprawie zobowiązania Wójta Gminy do Pabianice do przekazania wniosków i uwag mieszkańców Gminy Pabianice do projektowanego przebiegu trasy S-8 i S- 14 przez teren Gminy Pabianice odpowiednim organom .
Następnymi omawianymi protestami były protesty złożone przez właścicieli gruntów w miejscowości także Rydzyny to jest p. Zygmunta Chmieleckiego i p. Zenonę Mundel. dotyczące zmiany przeznaczenia gruntów rolnych na rekreacyjne.
Inspektor A. Krepski przedstawił uzasadnienie postanawiające odrzucić protest w/w zainteresowanych uzasadniając go tym , iż działki te leżą na gruntach rolnych o złożonej strukturze i na terenie o wysokim poziomie wód gruntowych . W przeważającej części są to chronione gleby organiczne. Od drogi oddzielone są obszarem , gdzie obowiązuje zakaz zabudowy .
Przedstawione uzasadnienia w załączeniu do niniejszego protokołu
W dyskusji głos zabrał p. Z. Chmielecki - właściciel gruntu , który złożył protest do projektu planu . Poinformował , że w obrębie jego działki znajdują się ogrody działkowe , działka jego leży przy drodze .Nabywając tę działkę był już do niej doprowadzony prąd , pobudowana jest na niej altanka , za którą wnosi do Urzędu Gminy opłaty podatkowe, pragnąłby , aby działka ta została zapisana w planie tylko i wyłącznie jako działka rekreacyjna.
Przewodniczący Rady S. Marchewka poddał pod rozwagę rozstrzygnięcie możliwości włączenia tej działki w teren ogrodów działkowych , zwrócił się do obecnego na sesji projektanta o rozważenie możliwości dokonania korekty w projekcie planu zagospodarowania przestrzennego Gminy w taki właśnie sposób , aby działki
p Z..Chmieleckiego i p. Z. Mundel , która dotyczy takiego samego protestu i również znajduje się w sąsiedztwie ogrodów działkowych włączyć do kompleksu ogrodów działkowych poprzez co stała by się możliwość przekształcenia ich w działki rekreacyjne .
Rada zaakceptowała powyższą propozycję pozytywnie , zobowiązując projektantów do naniesienia powyższej korekty do projektu planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Pabianice.
Uchwała NrXII /92/2003 w sprawie rozpatrzenia protestu do projektu planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Pabianice została podjęta w głosowaniu 14 głosami za , bez głosów przeciwnych i bez głosów wstrzymujących się ./ dot. p. Z. Chmieleckiego/
Uchwała NrXII /93/2003 w sprawie rozpatrzenia protestu do projektu planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Pabianice została podjęta w głosowaniu 14 głosami za , bez głosów przeciwnych i bez głosów wstrzymujących się ./ dot. p. Z. Mundel/
Do kolejnych rozpatrywanych protestów złożonych przez właścicieli gruntów w Rydzynach p. Jolanty i Krzysztofa Baran oraz p. Ewy Adamiak uzasadnienia postanawiające odrzucić protesty przedstawił również inspektor A. Krepski .
Uzasadnienia w załączeniu do niniejszego protokołu .
Dyskusji w tym temacie nie podjęto .
- 16 -
Uchwała Nr XII/94/2003 w sprawie rozpatrzenia protestu do projektu planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Pabianice została podjęta w głosowaniu 14 głosami za , bez głosów przeciwnych i bez głosów wstrzymujących się ./ dot. p. E. Adamiak/
Uchwała Nr XII/95/2003 w sprawie rozpatrzenia protestu do projektu planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Pabianice została podjęta w głosowaniu 14 głosami za , bez głosów przeciwnych i bez głosów wstrzymujących się ./ dot. p.J. K. Baran /
Wszystkie podjęte powyżej uchwały wraz z uzasadnieniami znajdują się w załączeniu do niniejszego protokołu .
Ad. pkt. 7
Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej przedłożyła informację Komisji z przeprowadzonej kontroli realizacji wniosków i interpelacji i zapytań za I półrocze 2003 r.
Informacja znajduje się w załączeniu do niniejszego protokołu.
Przewodniczący Rady postawił wniosek o przyjęcie przedłożonej informacji do akceptującej wiadomości..
Wniosek o przyjęciu powyższej informacji został przyjęty przez aklamację.
Ad. pkt. 8.
Wybory ławników do Sądów Powszechnych.
Sekretarz Urzędu Gminy J. Słubik poinformowała , że na Radzie Gminy ciąży obowiązek przeprowadzenia wyborów na ławników do Sądów Powszechnych .
Otrzymaliśmy pismo od Prezesa Sądu Okręgowego w Łodzi o przeprowadzeniu kampanii wyborczej w tym zakresie oraz przeprowadzeniu wyborów . Poinformowani zostaliśmy także o wymaganej liczbie ławników , którzy winni być wybrani najpóźniej w październiku na kadencję 2004 – 2007 tj. do Sądu Okręgowego w Łodzi ogółęm 4 ławników , z wyłączeniem ławników do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
– 2 ławników ,
do Sądu Rejonowego w Pabianicach – 5 ławników , z wyłączeniem spraw do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy - 3 ławników .
Ponadto Sekretarz poinformowała , że zgodnie z przepisami ustawy Prawo o Ustroju Sądów Powszechnych ławników do orzekania z zakresu prawa pracy mają możliwość zgłaszania tylko i wyłącznie organy stowarzyszenia , organizacje , związki zawodowe uprawnione do bieżącego kierowania działalnością .
Po przeprowadzonej procedurze związanej z przeprowadzeniem kampanii wyborczej zgłoszone zostały przez mieszkańców Gminy i organizacje społeczne 2 kandydatury na ławników do Sądu Okręgowego w Łodzi i 14 kandydatur na ławników do Sądu Rejonowego w Pabianicach , natomiast nie zgłoszono żadnej kandydatury na ławnika do orzekania z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.
Radni otrzymali listę zgłoszonych kandydatur na ławników z krótkim opisem każdej kandydatury sporządzoną przez powołany uchwałą Rady Gminy zespół opiniujący
zgłoszone kandydatury na ławników .
Lista w załączeniu do niniejszego protokołu.
- 17 -
Uwag do powyższego nie zgłoszono w związku z czym Przewodniczący Rady zarządził wybór Komisji Skrutacyjnej w celu przeprowadzenia tajnego głosowania na ławników Sądów Powszechnych.
Do Komisji Skrutacyjnej powołano radnego M. Gryskę , radną Danutę Muszczak i radnego H. Kalinowskiego .
Skład Komisji Skrutacyjnej został zatwierdzony w głosowaniu jednogłośnie.
Komisja Skrtacyjna rozdała 2 karty do głosowania do przeprowadzenia wyborów na ławników . Jedna z kart dotyczyła przeprowadzenia wyboru ławników do Sądu Okręgowego w Łodzi , druga natomiast dotyczyła przeprowadzenia wyborów na ławników do Sądu Rejonowego w Pabianicach . Na każdej karcie były wypisane nazwiska kandydatur ławników
do Sądów.
Komisja objaśniła sposób głosowania tj, przy kandydacie , którego radny zaakceptuje w okienku stawia znak X . Na kartach do głosowania do Sądu Rejonowego należy postawić znak X przy 3 kandydatach natomiast na kartach do głosowania do Sądu Okręgowego należy postawić znak X 2 dwóch kandydatach .
Komisja Skrutacyjna po przeprowadzonym głosowaniu udała się do drugiej sali w celu dokonania obliczenia głosów i sporządzenia protokołu z przeprowadzonego głosowania.
Natomiast Przewodniczący Rady przystąpił do realizacji pkt. 9 porządku obrad tj. udzielenia odpowiedzi na interpelacje i zapytania z poprzedniej sesji.
Ad. pkt. 9.
Przewodniczący Rady Gminy odczytał pisma jakie otrzymał od Wójta Gminy w sprawie zgłoszonej interpelacji radnego Z. Kraski dot. budowy dalszego odcinka drogi powiatowej
w Szynkielewie II . Wójt w piśmie informuje , że przekazał interpelację w/g. kompetencji do Starostwa Powiatowego , którego to w zarządzaniu znajduje się ta droga.
Z uwagi na to , że Komisja Skrutacyjna nie zakończyła jeszcze pracy Przewodniczący przystąpił do kontynuacji pkt. 11. porządku obrad .
Ad. pkt. 11.
Z interpelacją na piśmie wystąpił radny Z. Kraska . Interpelacja dotyczyła umieszczenia tablic informacyjnych od strony ulicy Piłsudskiego nazw miejscowości : Szynkielew I , II, IIIa i IIIb. , dokończenie oświetlenia ulicznego wsi Szynkielew II szczególnie przejazdu kolejowego niestrzeżonego i nieoświetlonego .
Radny R. Figiel zwrócił się z pytaniem , czy w szkole w Piątkowisku podawana jest na pewno dla dzieci i młodzieży herbata ? .
Więcej interpelacji ani też zapytań nie zgłoszono .
W dalszej części przystąpiono do realizacji pkt. 12 porządku obrad ;
Wolne wnioski i sprawy różne.
Ad. pkt. 12.
Przewodniczący Rady w sprawach różnych zapoznał Radę z pismem jakie wpłynęło do niego od Państwa Józefczyków zam. w Górce Pabianickiej 68. dot. podjęcia mediacji w sporze jaki
- 18 -
zaistniał między jak nadawca pisze nimi , a Wójtem Gminy . Dotyczy odtworzenia rowu melioracyjnego na gruntach właścicieli M i J. Józefczyków , który uległ dekapitalizacji
Przewodniczący odpowiedział , że dokonał wraz z Wiceprzewodniczącym Rady Gminy
R. Figlem wizji lokalnej w terenie oraz po dokładnym zapoznaniu się z całą dokumentacją i korespondecją w tej sprawie wystosował pismo do Państwa Mi J Józefczyków . Przewodniczący zapoznał Radę Gminy z niniejszym pismem jak również zasięgnął opinii sołtys wsi Gorzew w tej sprawie obecnej na sesji Rady .
Sołtys wsi Gorzew zabierając głos w powyższej sprawie s powiedziała , iż uważa , że Wójt Gminy sprawę z p. Józefczyk załatwił jak najlepiej dając im dużo propozycji i możliwości rozwiązania problemu , z których ci państwo nie chcieli skorzystać ./ dot. odtworzenia rowu / Osobiście uważa , że jest to problem i spór pomiędzy państwem Józefczyk i wsią , a nie tak jak zainteresowani piszą Wójtem , a nimi.
Wójt natomiast poinformował , że w tej chwili z uwagi na to , że p. Józefczyk nie zrealizowali terminu przywrócenia rowu zmuszony jest sprawę przekazać do komornika .
Rada Gminy zaopiniowała pozytywnie , nie wnosząc żadnych uwag - przedstawioną przez Przewodniczącego Rady odpowiedź pisemną wystosowaną do Państwa Józefczyk .
Akceptuje w takiej wersji przesłanie jej do zainteresowanych.
Przewodniczący Rady zwrócił się do sołtys wsi Gorzew , aby przekazała Państwu Józefczykom, aby w dniu jutrzejszym zgłosili się jeszcze do Wójta Gminy w celu ostatecznego załatwienia sprawy.
W sprawach różnych głos zabrał radny Z. Kraska , który poinformował , że po budowie kolektora w Szynkielewie pozostały płyty , radny prosił o to , aby zwrócić się do wykonawcy o ich uprzątnięcie.
Wójt Gminy H. Gajda przekazał podziękowania wszystkim organizacjom społecznym , Radom Sołeckim za pracę i zaangażowanie na rzecz przygotowania Święta Plonów.
Komisja Skrutacyjna powróciła na salę obrad z informacją iż należy przeprowadzić II turę wyborów na ławników do Sądu Rejonowego z uwagi na to , że 2 kandydatury otrzymały taką samą liczbę głosów tj. po 5 głosów kandydatura p. Aleksandry Pluty i p. I. Trzeszczak
Przewodniczący Rady powrócił do kontynuacji pkt. 8 porządku obrad / wybory ławników/
Komisja Skrutacyjna ponownie rozdała karty do głosowania w celu przeprowadzenia wyborów na ławników do Sądu Rejonowego w Pabianicach z zapisanymi nazwiskami dwóch wymienionych wyżej kandydatur .
Po przeprowadzonym głosowaniu Komisja Skrutacyjna zapoznała z wynikami wyborów odczytując protokoły skrutacyjne, które stanowią załącznik do niniejszego protokołu
Z protokołów wynika iż na ławników do Sądu Okręgowego w Łodzi wybrane zostały
Pani Agnieszka Brzozowska i Pani Janina Szafran .
Na ławników do Sądu Rejonowego w Pabianicach wybrane zostały : Kasperska Zdzisława,
Frontczak Agnieszka , Pluta Aleksandra.
- 19 -
W dalszej części Przewodniczący Rady przystąpił do realizacji pkt. 10 porządku obrad
tj. podjęcie uchwał Rady Gminy .
Przewodniczący Komisji Uchwał i Wniosków M. Muszczak przedstawiał kolejno projekty uchwał będące przedmiotem obrad XII sesji.
Uchwała Nr XII/96/2003 w sprawie wyboru ławników do Sądu Rejonowego w Pabianicach na lata 2003 – 2004 i Nr XII/97/2003 w sprawie wyboru ławników do Sądu Okręgowego
w Łodzi zostały tylko odczytane .Nad uchwałami nie przeprowadzano głosowania , z uwagi na to , że zgodnie z przepisami zostały przeprowadzone wybory tajne przez powołaną na sesji Komisję Skrutacyjną.
Uchwała Nr XII/98/2003 w sprawie powołania radnego w skład Komisji Gospodarczo-Finansowej , Rolnej i Ochrony Środowiska oraz Komisji Samorządowo-Społecznej i Organizacyjnej została podjęta w głosowaniu 14 głosami za , bez głosów przeciwnych i bez głosów wstrzymujących się
Uchwała Nr XII/99/2003 w sprawie zatwierdzenia Przewodnicz |