Protokół Nr V
z przebiegu obrad V sesji Rady Gminy Pabianice z dnia 29 stycznia 2003 r.
Obrady sesji rozpoczęły się o godz. 11,00.
W obradach sesji uczestniczyli radni Rady Gminy Pabianice wg załączonej listy obecności, Wójt Gminy Pabianice H. Gajda, W –ce Wójt Gminy P-ce E. Adamczyk, Skarbnik Gminy
M. Nowicka , Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej Jerzy Minias, Prezes Zarządu Gminnego Z Osp J. Hanc, Przewodniczący Gminnej Komisji Rewizyjnej R. Choiński, Skarbnik Gminnego Związku OSP H. Nowak, Sekretarz Gminnego Związku OSP W. Marczak , Prezesi Ochotniczych Straży Pożarnych w Pabianicach , sołtysi Gminy Pabianice obecni zgodnie z załączoną listą obecności.
Ad. pkt. 1.
V sesję Rady Gminy Pabianice otworzył Przewodniczący Rady Gminy Pabianice S.Marchewka , powitał wszystkich przybyłych, stwierdził prawomocność obrad sesji i przedstawił nast. porządek obrad.
- Otwarcie sesji.
- Zatwierdzenie porządku obrad.
- Przyjęcie protokółu z IV sesji Rady Gminy.
4. Powołanie Komisji Uchwał i Wniosków .
5. Interpelacje radnych i zapytania.
6. Informacja Wójta Gminy i Przewodniczących Komisji o pracy między sesjami
7.Samorządność w Gminie Pabianice na tle działań Rad Sołeckich i Sołtysów jako
jednostek pomocniczych- ocena mijającej kadencji.
- dyskusja
Przyjęcie harmonogramu zebrań sprawozdawczo-wyborczych w sołectwach.
8.Ocena pracy jednostek OSP Gminy Pabianice w roku 2002 na tle kompleksowej
kontroli przeprowadzonej w dniu 15 stycznia 2003 roku przez połączone Komisje
Rewizyjną Rady Gminy Pabianice i Gminnego Związku OSP .
9. Podjęcie uchwał :
a/ upoważnienia Wójta Gminy Pabianice do zawarcia porozumienia dotyczącego
składowania odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych.
b/ przystąpienia Gminy Pabianice do Gminnej spółdzielni”Samopomoc Chłopska”
10.Wolne wnioski i sprawy różne.
11.Odpowiedzi na interpelacje i zapytania.
12.Odczytanie i przyjęcie wniosków złożonych do Komisji Uchwał i Wniosków.
13. Zamknięcie obrad sesji.
Ad. pkt. 2.
Porządek obrad został przyjęty w głosowaniu bez uwag -jednogłośnie
- 2 -
Ad. pkt. 3.
Protokół z IV sesji Rady Gminy Pabianice został przyjęty przez Radę w głosowaniu bez uwag – jednogłośnie.
Ad. pkt. 4.
Do Komisji Uchwał i Wniosków Rada powołała radnego M. Muszczaka i radną D. Muszczak, którzy wyrazili zgodę na pracę w w/w Komisji . Skład Komisji został przyjęty w głosowaniu – jednogłośnie.
Ad. pkt. 5.
Interpelację pisemną złożył radny M. Stasiak . Interpelacja dotyczyła podjęcia działań w celu przywrócenia kursu autobusu PKS linii Pabianice – Lutomiersk z godziny 1315.
Zapytanie do Wójta Gminy skierował sołtys Rydzyn M. Nowak dotyczyło ono tego, czy przewoźnik, który obsługuje Rydzyny wystąpił do wójta Gminy z prośbą o dotację finansową ?
Ad. pkt. 6.
Wójt Gminy H. Gajda złożył informację o pracy między sesjami Rady Gminy w okresie od
1 stycznia 2003 do 29 stycznia 2003 r.
Informacja pisemna znajduje się w załączeniu do niniejszego protokołu.
Następnie Przewodniczący poszczególnych Komisji Rady Gminy poinformowali o pracy Komisji , którym przewodniczą.
Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Z. Kasperska poinformowała że Komisja odbyła dwie kontrole jedna to kontrola dokumentów i obiektu sportowego „Jutrzenka” w Bychlewie oraz odbyła wspólną kontrolę z Gminną Komisją Rewizyjną OSP strażnic znajdujących się na terenie Gminy Pabianice.
Przewodniczący Komisji Samorządowo- Społecznej i Organizacyjnej H. Kalinowski poinformował , że Komisja , której przewodniczy odbyła jedno posiedzenie na temat pracy rad sołeckich i sołtysów łącznie z przygotowaniem do zebrań sprawozdawczo- wyborczych w sołectwach , Komisja opracowała materiały na konkurs pn. „ Nasza wieś samorządowa w działaniu”. Materiały te są materiałami V sesji Rady Gminy Pabianice.
Przewodniczący Komisji Gospodarczo- Finansowej , Rolnej i Ochrony Środowiska poinformował , że Komisja odbyła między sesjami 1 posiedzenie , na którym zajęła się problemem melioracji , odprowadzania wód i konserwacji rowów melioracyjnych.
Ad. pkt. 7.
Przewodniczacy Rady S. Marchewka dokonał wystąpienia w imieniu Rady Gminy i Komisji Samorządowo-Społecznej z informacją o pracy samorządu wiejskiego, rad sołeckich i sołtysów.
Przedłożona informacja stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
- 3 -
Przewodniczący poinformował również , że konsekwencją przedłożonego materiału jest opracowanie regulaminu konkursu dla wszystkich sołectw z terenu naszej Gminy pn. „Nasza wieś samorządna w działaniach” , oraz arkuszu konkursowego dla każdego sołectwa.
Przewodniczący przedstawił także harmonogram zebrań sprawozdawczo-wyborczych dla sołectw naszej Gminy z określonymi datami i godzinami zebrań oraz informacjami dot. obsługi zebrania ze strony Urzędu Gminy i Rady Gminy oraz zadania organizacyjne kampanii sprawozdawczo-wyborczej w sołectwach .
Na zakończenie swojego wystąpienia podziękował sołtysom za przebytą drogę swoim działaniu ,za wkład jaki włożyli w rozwój sołectwa i Gminy oraz życzył powodzenia w zbliżających się wyborach .
W dyskusji głos zabrali radny M. Muszczak , który odniósł się do pkt.29 arkusza zbiorczego podsumowującego ocenę konkursu „ Nasza wieś samorządna w działaniach” dot. likwidacji odłogów gruntów rolnych we wsi - powiedział , że nie widzi możliwości realizacji tego punktu .
Sołtys wsi Rydzyny M. Nowak również po analizie powyższego arkusza ,zwrócił się z pytaniem , czy dla sołectw są przewidziane środki finansowe na organizowanie imprez.
Przewodniczący Rady udzielając odpowiedzi poinformował , że jeżeli sołectwo podjęłoby decyzje o zorganizowaniu np. gminnych dożynek na pewno działanie to zostałoby wsparte środkami z budżetu Gminy , jeżeli natomiast byłaby to tylko impreza wewnętrzna danej wsi , nie byłoby dotacji ze strony budżetu Gminy.
Rada Gminy Pabianice przyjęła materiał oceniający pracę samorządu wiejskiego rad sołeckich i sołtysów do akceptującej wiadomości.
Zadania organizacyjne kampanii sprawozdawczo- wyborczej w sołectwach zostały przyjęte
w głosowaniu - jednomyślnie , natomiast Regulamin konkursu pn. „Nasza wieś samorządna w działaniach” został podjęty w głosowaniu 14 głosami za przy 1 głosie wstrzymującym się.
Harmonogram zebrań sprawozdawczo wyborczych w sołectwach został przyjęty
w głosowaniu – jednomyślnie.
Materiały powyższe takie jak:
- zadania organizacyjne kampanii sprawozdawczo-wyborczej,
- regulamin konkursu” Nasza wieś samorządowa w działaniach,
- wzór arkusza zbiorczego podsumowującego ocenę konkursu „Nasza wieś samorządna w działaniach za rok 2003 ,
- kserokopia Harmonogramu zebrań sprawozdawczo- wyborczych
znajdują się w załączeniu do niniejszego protokołu.
Ad. pkt. 9.
Ocenę pracy jednostek OSP Gminy Pabianice w roku 2002 na tle kompleksowej kontroli przeprowadzonej w dniu 15 stycznia br. przez połączone Komisje Rewizyjne : Rady Gminy Pabianice i Gminnego Związku OSP przedłożył Przewodniczący Rady Gminy S. Marchewka .
Przedstawiony materiał stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
Glos zabrał Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej J. Minias , który poinformował , że kontrole strażnic włączonych do Krajowego Systemu Ratownictwa były w miesiącu były przeprowadzane w miesiącu kwietniu i listopadzie ubiegłego roku przez Komendę Powiatowej Straży Pożarnej w Pabianicach. Ocena średnia ukształtowała się
- 4 -
granicach 4 - w skali od 1 do 5. Jednostki z terenu Gminy Pabianice dwukrotnie brały udział w manewrach organizowanych przez Komendę Powiatową , odbywały się one w kompleksach leśnych w Poleszynie i Rydzynach . Ogólnie manewry ocenione pozytywnie ,
nie odnotowano żadnych uchybień. Na uwagę zasługuje fakt , że jednostki OSP włączają się w czynności prewencyjne pn. Dzieci zapobiegają pożarom .
Zastępca Komendanta Powiatowego poinformował także Radę Gminy , że został zgłoszony wniosek o włączenie do Krajowego Systemu Ratowniczego jednostki OSP w Żytowicach , a także o tym , ze należy dążyć do tego , aby sukcesywnie we wszystkich jednostkach OSP wymieniać samochody ciężkie na samochody lekkie i średnie .
Jeśli chodzi o analizę ilości zdarzeń na terenie Powiatu Pabianickiego przeprowadzoną przez Komendę Powiatową Straży przedstawiała się ona następujaco:
- odnotowano 33 pożary na terenie Gminy Pabianice ,
- 29 miejscowych zagrożeń / są to inne zdarzenie niż pożary tj. zalania wypadki w komunikacji drogowej, uszkodzenia spowodowane silnymi wiatrami,
- 3 alarmy fałszywe .
Powyższe plasuje Gminę Pabianice pod względem zdarzeń na 4 miejscu w Powiecie Pabianickim, co najważniejsze nie odnotowano na terenie Gminy Pabianice wypadków śmiertelnych związanych z pożarami.
Prezes Gminnego Związku OSP J. Hanc w swoim wystąpieniu podziękował Komisjom Rewizyjnym :Rady Gminy i Gminnego Związku OSP za sprawne i rzetelne przeprowadzenie kontroli w jednostkach OSP na terenie Gminy Pabianice
Podziękował także Wójtom Gminy Pabianice , Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej za wspomaganie pracy OSP , a także Radzie Gminy Pabianice za środki finansowe jakie przydziela jednostkom OSP na jej działalność
Głos zabrał także Prezes Gminnej Orkiestry Dętej , a także Skarbnik Zarządu Gminnego OSP
Henryk Nowak , który również skierował słowa podziękowania pod adresem Rady Gminy i Wójta . Poinformował , że Orkiestra Dęta wystąpiła o pozyskanie środków finansowych poza budżetem Gminy / do PZU /Pozyskała dla członków Orkiestry Dętej kurtki zimowe , a także mundury .
W –ce Prezes Zarządu Powiatowego OSP R. Figiel zabierając głos poinformował , że uczestnicząc w zebraniach sprawozdawczych OSP na terenie Powiatu może udzielić informacji , iż jednostki na terenie Gminy Pabianice w porównaniu z jednostkami innymi
na terenie naszego Powiatu można uznać jako jednostki wiodące jeżeli chodzi zarówno o sprzęt jak i umundurowanie.
W – ce Prezes zwrócił się do Prezesów jednostek OSP ,aby na zebraniach sprawozdawczych odbywających się w ich jednostkach przekazali słowa podziękowania od Zarządu Powiatowego OSP za zaangażowanie w swoją działalność , ponieważ osobiście nie będzie mógł złożyć ich wszystkim z uwagi na niemożliwość uczestnictwa we wszystkich zebraniach.
Prezes jednostki OSP Gorzew podziękował Komisjom Rewizyjnym Rady Gminy i Zarządu Gminnego OSP za przeprowadzoną kontrolę oraz poinformował Radę o uzupełnieniu przez jednostkę OSP Gorzew wszystkich braków oraz dostosowaniu się do uwag i wskazówek i zaleceń Komisji .
Na zakończenie powyższego punktu porządku obrad Przewodniczący Rady Gminy . Marchewka skierował słowa podziękowania do Przewodniczącej Komisji Rewizyjnej Rady Gminy p. Z. asperskiej i Przewodniczącego Zarządu Gminnego Związku OSP
- 5 -
p. R. Choińskiego. za rzetelne i prawidłowego przeprowadzenie kontroli w jednostkach OSP na terenie naszej Gminy.
Rada Gminy przedłożony materiał pokontrolny z kompleksowej kontroli Zarządu Gminnego Związku OSP Gminy Pabianice został przyjęty przez Radę Gminy do akceptującej
wiadomości .
Ad. pkt. 9
Podjęcie uchwał:
Przewodniczący Komisji Uchwał i wniosków M. Muszczak przedłożył projekty uchwał
będące przedmiotem obrad V sesji rady Gminy.
Pierwszym przedstawionym projektem uchwały była Uchwała Nr V/23/2003 w sprawie upoważnienia Wójta Gminy do zawarcia porozumienia dotyczącego składania odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych .
Do przedstawionego projektu uchwały Rada nie wniosła uwag.
W związku z powyższym Przewodniczący Rady poddał Uchwałę Nr V/23/2003 w sprawie upoważnienia Wójta Gminy Pabianice do zawarcia porozumienia dotyczącego składania odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych w wyniku którego została podjęta przez Radę 15 głosami za , bez głosów przeciwnych i bez głosów wstrzymujących się .
Do projektu Uchwały Nr V/24/2003 w sprawie przystąpienia Gminy Pabianice do Gminnej Spółdzielni „S Ch” w Pabianicach radny M. Muszczak wnisół wniosek o zdjęcie powyższej uchwały z dzisiejszego porządku obrad z uwagi na to , że niniejszy porojekt uchwały nie był omawiany na komisjach Rady Gminy , ponadto uważa , że Rada Gminy winna być także zapoznana ze Statutem Gminnej Spółdzielni oraz powinny odbyć się też w tej sprawie konsultacje mieszkańców Gminy.
W –ce wójt Gminy E. Adamczyk zabierając głos w powyższej sprawie powiedział , że Gminna Spółdzielnia „ S CH” w Pabianicach rozwija swoja działalność od wielu lat i z każdym rokiem powiększa teren swojej działalności jak i swój asortyment.
Wstąpienie Gminy w poczet członków Gminnej Spółdzielni gwarantuje Gminie wyższe niż w bankach oprocentowanie włożonego kapitału Zgodnie ze Statutem GS istnieje możliwość wniesienia kwoty , którą jeżeli Gmina będzie chciała wycofać może to zrobić w każdej chwili z uprzednim poinformowaniem o powyższym Zarządu GS . Członkowie Spółdzielni ponoszą jedynie ryzyko wniesionego wkładu członkowskiego , co w przypadku Gminy wynosi 500 zł..
Przewodniczący Rady S. Marchewka zabierając głos powiedział , że temat przystąpienia Gminy na członka do Gminnej Spółdzielni „S Ch” jest rozważany już od miesiąca grudnia , większość radnych na czele z Wójtem Gminy są dokładnie zorientowani w temacie , Przewodniczący wyraził zdziwienie dlaczego tak późno został przygotowany projekt uchwały w powyższej sprawie. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami Komisje Rady Gminy powinny zawsze odbywać się po 20 każdego miesiąca , ponieważ do 20 Wójt ma możliwość przekazywania projektów uchwał będących przedmiotem obrad najbliższej sesji .
Przystąpienie Gminy na członka do Gminnej Spółdzielni gwarantuje nam wyższe niż w bankach oprocentowanie złożonego wkładu pieniężnego. Jest to na pewno korzystna sprawa dla Gminy.
- 6 -
Przewodniczący Rady poddał do głosowania wniosek radnego M. Muszczaka w sprawie zdjęcia z dzisiejszego porządku obrad projektu uchwały dot. przystąpienia Gminy Pabianice do Gminnej Spółdzielni „S Ch” w Pabianicach w wyniku , którego za wnioskiem opowiedziało się 2 radnych , przeciw było 12 radnych , 1 głos był wstrzymujący się.
W związku z takim wynikiem głosowania wniosek upadł .
Przewodniczący Rady poddał uchwałę Nr V/24/2003 w sprawie przystąpienia Gminy
Pabianice do Gminnej Spółdzielni „SCH” w Pabianicach do głosowaniu .
Uchwała powyższa została podjęta 12 głosami za , przy 3 głosach wstrzymujących się.
Ad. pkt. 11.
Wolne wnioski i sprawy różne .
W wolnych wnioskach i sprawach różnych Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Z. Kasperska
przedłożyła protokół z kontroli przeprowadzonej w Klubie „Jutrzenka” w Bychlewie .
Kserokopia protokółu z przeprowadzonej kontroli znajduje się w załączeniu do niniejszego protokółu obrad sesji.
Przewodniczący Rady S. Marchewka poinformował o tym , iż wystosował pismo do Dyrekcji ZOZ w sprawie przywrócenia funkcjonowania Ośrodka Zdrowia w Petrykozach.
Kserokopia pisma w załączeniu do niniejszego protokółu.
Ad. pkt. 12.
W odpowiedziach na inetrpelacje Wójt Gminy zabierając głos poinformował , ze w sprawie interpelacji złożonej przez radnego M. Stasiaka dot. przywrócenia kursu autobusu PKS o godz. 13,15 wystąpi do Dyrekcji PKS w Łodzi , natomiast jeżeli chodzi o zapytanie sołtysa wsi M. Nowaka - czy przewoźnk busu we wsi Rydzyny wystąpił do Urzędu Gminy o dotację
do kursów autobusu na tym terenie – wójt odpowiedział , ze nie było wystąpienia w tej sprawie.
Ad. pkt. 13.
Przewodniczący Komisji Uchwał i Wniosków M. Muszczak odczytał protokół Komisji Uchwał i Wniosków z V sesji , który został przyjęty przez Rade w głosowaniu – jednogłośnie
i znajduje się w załączeniu do niniejszego protokółu z obrad sesji .
Ad. pkt. 14.
Przewodniczący Rady S. Marchewka zamknął obrady V sesji Rady Gminy .
Obradom V przewodniczył :
Przewodniczący Rady Gminy
Stefan Marchewka
Protokolant:
Urszula Czerwonka
|